Łóżeczka dziecięce i nie tylko

Słuszny wybór posiada ogromne znaczenie, ponieważ w pierwszym roku własnego życia dziecko spędza w nim zdecydowaną zdecydowana większość czasu. Musimy więc stosownie przygotować się do tego zakupu, aby mieć zapewnienie, że wybraliśmy model który będzie nie tylko bezpieczny i wygodny dla naszego dziecka, niemniej jednak będzie także odznaczał się funkcjonalnością, solidnym wykonaniem i ładnym wyglądem. Dane zawarte w tym tekście pozwolą nam nie gorzej przygotować się do zakupu łóżeczka, które będzie dobrze służyło naszemu dziecku.

W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę z tego, że w sklepach znajdziemy różne rodzaje łóżeczek dla dzieci, co na 100% nie ułatwi nam podjęcia ostatecznej decyzji. Oferowane są łóżeczka dla dzieci w różnych rozmiarach, kształtach, barwach czy o różnej użyteczności. Zazwyczaj spotykane są dwie wielkości łóżeczek – 60×120 i 70×140. Jeżeli już chodzi o ich budowę, to pod tym względem różnorodność jest de fakto duża. Istnieje przykładowo. możliwość zakupienia łóżeczek z wyjmowanymi szczebelkami, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, kiedy dziecko zaczyna rosnąć i próbuje samo wychodzić z łóżeczka. Można też korzystać z łóżeczek z opuszczanym bokiem, co jest wyjątkowo wygodne dla matek karmiących piersią w nocy. Wtedy wystarczy jedynie takie łóżeczko postawić obok łóżka rodziców, a w razie konieczności karmienia musimy wyłącznie opuścić bok i bez wstawania możemy przenieść dziecko na ręce. Sporym zainteresowaniem cieszą się też łóżeczka-kołyski. Jest to ciekawe rozwiązanie, tożsamo jak łóżko dla dziecka na kółkach, które możemy swobodnie przestawiać. Sporym zainteresowaniem cieszą się też łóżeczka w formie dostawek do łóżka rodziców. Jest to bardzo praktyczne, a przy okazji znacznie bardziej bezpieczne dla dziecka niż spanie między dorosłymi. W ostatnich latach ogromną popularność uzyskały łóżeczka wielofunkcyjne, które wyposażone są w wyjmowane szczebelki, szuflady, przewijak, półeczkę i materac. Z pewnością cena takiego łóżeczka nie trzeba do najniższych, ale jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, które znacznie ułatwia wykonywanie różnych czynności związanych z opieką i pielęgnacją.

Jak zatem możemy zauważyć wybór łóżeczek jest w rzeczywistości szeroki, dlatego powinnaś bardzo z dużą uwagą zastanowić się czego właściwie od nich oczekujemy, jakie rozwiązania wydają się nam niezbędne, a także jaki możemy ponieść koszt zakupu. Musimy też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i użyteczność, gdyż to one posiadają największe znaczenie w sytuacji tego rodzaju mebla. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka, powinnaś z dużą dokładnością sprawdzić z jakiego materiału przygotowane jest dane łóżeczko dla dziecka – zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie lite drewno sosnowe, które jest bardzo wytrzymałe. Warto mieć na uwadze także, żeby sprawdzić czy farby lub lakiery wykorzystane do ich produkcji mają atesty i są bezpieczne dla dziecka. Jest to istotne, gdyż dziecko np. w czasie ząbkowania uwielbia nadgryzać różne rzeczy znajdujące się wokół niego – w tym także np. szczebelki. Dlatego bezpieczne materiały wykorzystane do produkcji łóżeczka mają tak duże znaczenie. Zwróćmy również uwagę na to, żeby szczebelki w łóżeczku zostały rozstawione od siebie w odległości od 3 do 6 cm. Zredukowany rozmiar szczelin będzie groził zaklinowaniem rączki lub nóżki, z kolei większy zaklinowaniem główki. Nie zapominajmy również o wyborze właściwego materaca. Nie powinien on być zbyt miękki, ani zbyt twardy, powinien być też elastyczny, dzięki czemu będzie on w każdej pozycji zapewniał odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Niewątpliwie powinien być on wyprodukowany z bezpiecznych materiałów, które nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie dziecka. Najlepiej wybrać materac z włókna kokosowego, które jest elastyczne i antyalergiczne. Dobrym wyborem będzie też materac z atestowanego lateksu, który również odznacza się elastycznością, a do tego jest bajecznie odporny na odkształcenia.

Jeśli chodzi o użyteczność łóżeczka, to powinieneś głównie wybrać łóżko dla dziecka, które będzie „rosło” razem z dzieckiem. Na rynku istnieje bowiem wiele modeli łóżeczek, które wraz ze wzrostem dziecka można zmienić na wygodny tapczanik dla starszego dziecka. Na pewno warto też zadbać, by wybrane przez nas łóżeczko miało szufladę, przewijak oraz półeczkę na różnorodne podręczne rzeczy – dzięki temu wszystkie produkty i ubranka dziecięce będziemy mogli trzymać w jednym miejscu, co skutecznie chroni przed bałaganem. Na 100% wybierając łóżeczko nie możemy również zapominać o jego solidnym zrealizowaniu – nie powinno się ono chwiać, powinno być w pełni stabilne i zapewniać dziecku odpowiedni komfort. Warto wspomnieć, że niezbyt duże dzieci to wulkan energii i łóżeczko dla dziecka będzie musiało wytrzymać wszelkie jego ruchy, mocowanie się ze szczeblami czy rzucanie zabawkami.